Kyseliny

Pamätám si na hrôzu v mojich očiach, keď som po prvý krát počula spojitosť slov „kyselina a pleť“.
Kládla som si otázku: „Čo také prospešné môže kyselina spraviť s pleťou?!“
Nielen, že som to netušila, dokonca som ani len nesnívala o tom, že sa nejak rozdeľujú.
Slovo kyselina vo mne evokovalo maximálny rešpekt.
Ste na tom podobne ako ja? Čítajte ďalej a zistite, aké kyseliny máme a ako fungujú na pleti.

AHA KYSELINY - ALFA HYDROXYKYSELINY

AHA kyseliny slúžia na exfoliáciu zrohovatenej vrstvy našej pokožky. Laicky povedané – kožu a bunky, ktoré na pleti odumreli, kyselina odstráni.

Prečo je exfoliácia pre pleť dôležitá? Naša koža sa neustále obnovuje a dokonca je sama schopná zbaviť sa odumretej vrstvy. Robí to však postupne a to je dôvod, prečo tento „wow efekt“ nie je vidieť. Cyklus obnovovania buniek trvá 14 – 20 dní. Starnutím sa spomaľuje a predlžuje až na 28 dní.

Prečo je dôležitá exfoliácia?

Pýtate sa, prečo je potrebné odstraňovať odumreté bunky, keď si s nimi koža skôr či neskôr poradí sama a najmä bez toho, aby sme museli niečo urobiť?

AHA narúša naše proteínové väzby, čím zbavuje pleť už spomínaných odumretých buniek na povrchu našej kože. Odumreté bunky spolu s nadbytočným mazom vedia dať pleti poriadne zabrať. Upchávajú sa póry, tvorí sa akné či nepríjemné milie. Vďaka exfoliacií sa odkryje novšia a hlavne sviežejšia koža a my môžeme predísť týmto zbytočným problémom! Naviac AHA dokážu zlepšiť štruktúru pleti a zjednotiť ju.

Odstránením vrchnej vrstvy dokážete dokonca bojovať aj s pigmentovými škvrnami. Obrňte sa ale trpezlivosťou!

BHA KYSELINA - KYSELINA SALICYLOVÁ

Kyselina salicylová je rozpustná v tukoch a práve to je skutočnosť, ktorá ju odlišuje od AHA kyselín. Zatiaľ, čo AHA pôsobia na povrchu našej pokožky, BHA dokáže prenikať hlbšie a tým čistí mazom upchaté póry zvnútra. Keďže BHA pôsobí protizápalovo, je vhodná na mastnú aj zmiešanú pleť.(NEODPORÚČAM NA SUCHÚ a CITLIVÚ). Okrem toho, že kyselina salicylová čistí póry, redukuje tvorbu mazbu a rovnako bojuje s pigmentovými škvrnami. Ide o jednu z najväčších pomocníčok pri aknóznej pleti.

PHA KYSELINY - HYDROXYLOVÉ KYSELINY

PHA reagujú na pleť najšetrnejšie, preto sú vhodné na akýkoľvek typ pleti. Zosilňujú kožnú bariéru, čo má za následok antianging efekt. Po ich aplikácií je pleť hydratovaná a zmäknutá. PHA sú podobné AHA s tým rozdielom, že pleť exfoliujú jemnejšie. PHA kyselina sa preto odporúča na pleť suchú a citlivú.

Verím, že sa mi podarilo objasniť nielen to, aké kyseliny existujú ale aj to, načo slúžia. Kyseliny sa pridávajú do rôznych kozmetických výrobkov. Na trhu nájdete aj séra či peelingy s ich maximálnou možnou koncentráciou, ktoré majú najsilnejšie účinky. Kyseliny odporúčam používať s výživnými sérami, aby ich zložky prešli hlbšie do pokožky. Ak sa rozhodnete siahnúť po niektorej z uvedených kyselín, nezabudnite počas dňa používať krém s SPF. Mimochodom, verím, že ten ste sa už naučili používať na dennej báze. Tak príjemne exfoliovanie! :)