Odličovacie výrobky

Čistenie pleti patrí medzi každodennú rutinu aj pre tie z nás, ktoré sa nelíčia.
Verím, že viete, ako správne a šetrne pleť vyčistiť od líčidiel alebo nečistôt,
ktoré sa nám na ňu počas dňa či noci nalepili.

V tomto článku sa na túto problematiku pozrieme z iného uhla pohľadu.
Výber správneho odličovacieho prostriedku môže byť tvrdým orieškom.
Popravde, ani sa nečudujem. Trh nám ponúka stovky mydiel, gélov, mliek, vôd...
A niet sa čomu čudovať! Na trhu nájdete stovky mydiel, gélov, mliek aj vôd.
V čom sú rozdielne?

KOZMETICKÉ PRIPRAVKY NA ČISTENIE PLETI

odstraňujú zvyšky potu, výlučky mazu, zvyšky kozmetických prípravkov

Čistiace prostriedky rozdeľujeme:
  • Prípravky s vodným základom O/V - do tejto skupiny patria pleťové vody, pleťové toniká a ich úlohou je pokožku tonizovať – napnúť a osviežiť.
  • Čistiace prípravky na tukovom podklade V/O - používajú sa hlavne tam, kde je nutné odstrániť nečistoty nerozpustné vo vode a rozpustné v tuku.

MYDLO

Nie je mydlo, ako mydlo! Medzi základné zložky prírodných mydiel patria oleje (kokosový, olivový, mandľový ale aj bambucké maslo či esenciálne oleje). Mydlá majú povrchové aktívne látky, ktoré obaľujú nečistoty a vodou sa odplavujú z povrchu.

Medzi najobľúbenejšie patria tzv. čierne mydlá. Dôvodom ich zafarbenia a rovnako skvelej funkcie je aktívne čierne uhlie, ktoré z pokožky doslova vyťahuje toxíny a prebytočný maz. Aj preto sú vhodné na mastnú či aknóznu pleť. Vďaka unikátnemu zloženiu pomáhajú pleti vrátiť sa do optimálneho stavu a zabezpečia „matný look“.

Mlieko

Obľúbené alebo nenávidené. Čistiť si mastnú či zmiešanú pleť mliekom nedáva význam. Myslíte si, že je to naozaj tak?

Prírodné odličovacie mlieka nie sú také zlé, ako vyzerajú. V zložkách prírodných mliek nájdete kokosový, marhuľový či ricínový olej. Okrem toho obsahujú kvetinové vody, rastlinný glycerín, vitamíny či kyseliny. Nič, čo by pleti mohlo ublížiť. Olejové zložky totiž pomáhajú dokonalo rozpúšťať make-up a všetky nečistoty, ktoré na pleti máme. Ako bonus si pomocou mlieka dokážete urobiť krátku masáž, čo prospieva k celkovej vitalite pleti.

Pena

Nie sú vhodné na všetky typy pleti! Odporúčajú sa najmä na mastnú či aknóznu pleť, nakoľko by mali priniesť efekt hĺbkového čistenia.

Viete, čo sa skrýva za penivosťou výrobkov? V „bežnej“ kozmetike sú to sulfáty, ktoré nie sú pre naše zdravie prospešné. Preto ak používate penu a iný odličovač si neviete predstaviť, vyhľadajte takú, ktorá obsahuje namiesto sulfátov prírodne látky – tenzidy.

Gél

Pozostávajú z dvoch základných látok, z ktorých je jedna tekutá a druhá pevná (voda + účinné látky). Gél sa na pleti nerozptyľuje, ale vytvára súvislú sieťovú štruktúru. Oproti penám sú pre pokožku oveľa šetrnejšie, ale to neznamená, že nie sú efektívnymi pomocníkmi pri čistení. Aplikujú sa na navlhčenú pokožku, krúživými pohybmi sa „rozmasírujú“, vďaka čomu vznikne jemná pena.

Olej

Hydrofilnými olejmi sa dá pleť dokonale odlíčiť! Ide o rastlinné oleje (kokosový, sójový...) s obsahom mastného emulgátora a to spôsobuje ich čistiacu schopnosť. Pleť dokáže naozaj dôkladne a pritom veľmi šetrne vyčistiť, pretože len v tukoch dokážeme rozpustiť tuky (krémy, make-up, pot, maz). Dá sa povedať, že celú „robotu“ urobia za vás a pleť nemusíte zbytočne dráždiť ani naťahovať.

Oleje si hravo poradia aj s vodeodolnými líčidlami a pritom našu pleť nevysušia. Naviac vďaka výživnému zloženiu nenarúšajú kožnú bariéru. Odličovanie pleti olejom je vhodné pre všetky typy pleti, pozor si však treba dať pri výbere toho správneho výrobku.

Oleje sa aplikujú na navlhčenú pleť, vytvorí jemnú emulziu, s ktorou pokožku jemne premasírujete. Po dokončení stačí umyť tvár pod tečúcou vodou, alebo nečistoty zotrieť tampónmi.

VODY

A tu je jadro problému! Pleťová, tonizačná, micelárna. Tak, ktorá je tá správna?

Rozlišujeme:
  • Tie, ktoré sa používajú v prvej fáze - micelárna
  • Tie, ktoré sa používajú v druhej fáze - tonizačná, pleťová

Micelárna voda

Pred pár rokmi som micelárku kupovala na litre. Netušila som, ako táto voda funguje. Pravdou je, že sa pomocou nej dokážeme odlíčiť naozaj veľmi rýchlo a to spĺňalo moje požiadavky, ale stojí nám to za to?

Micely sú olejové makromolekuly – odmasťujúce čistiace látky, ktoré na seba viažu nečistoty, pot, maz. Spojitosť micelárnej vody s tampónom pôsobí doslova ako magnet a VŠETKO, čo sa na našej pleti nachádza, to si jednoducho pritiahne. Zvyčajne po použití micelárnej vody cítime pleť stiahnutú a musíme ju okamžite hydratovať. Tento proces narúša prirodzenú ochrannú funkciu kože. Pri takomto dlhodobom odmasťovaní, môžu vznikať rôzne kožné problémy, ktoré vedia veľmi znepríjemniť život.

Micelárna voda je vhodná na odličovanie očného okolia, pier alebo odmastenie pokožky, ak si farbíte obočie. Ak sa ňou odlíčite sem tam, vaša pleť to prežije, nezabudnite ju ale opláchnuť čistou vodou.

Pleťová voda

Prírodné pleťové vody JEMNE čistia, rozjasňujú aj zjemňujú póry. Hlavnou zložkou je voda s pridaním rôznych olejov, výťažkov z kvetov. Aplikujú sa na tampón a pleť len DOČISŤUJÚ.

Prísady, ktoré sa používajú a majú špeciálny účinok sú napríklad kyselina salicylová - zápalové procesy pokožky, gáfor a mentol - osvieženie, kyselina boritá - ukľudnenie pokožky.

Pleťovú vodu môžete používať každý deň. Je skvelá na osvieženie pleti!

Tonizačná voda

Voda sa používa taktiež v druhom kroku a pleť len dočisťuje. Pri každodennej skincare rutine dokonalo pomáha hneď v niekoľkých bodoch. Okrem spomínaného dočistenia, ktoré je základom zdravej pleti, pomáha pokožku hydratovať, osviežiť, stiahnuť póry ale aj vyrovnať jej pH.

Čistením sa naše pH (5 – 6) môže narušiť a to spôsobuje napríklad produkciu nadmerného mazu, čo vedie k upchávaniu alebo zápalom. Vďaka tonizačnej vode bude pokožka pracovať v prirodzenom prostredí a tým sa stáva menej náchylnou na vonkajšie vplyvy aj tvorbu mazu.

Pleťové tonika sa aplikujú na tampón, priamo na pleť a sú lepšími súrodencami pleťových vôd. Ich konečný efekt je takmer rovnaký, ale predsa len sa v niečom odlišujú. Pleťové vody zvyčajne obsahujú alkohol, zatiaľ čo toniká by mali byť ALCOHOL FREE.






Ak ste sa dočítali až sem, som veľmi rada!

Nezabúdajte, že čistenie pleti pozostáva z dvoch až troch fáz.

  • Samotné čistenie – najlepšie pomocou tukových zložiek, pretože rozpúšťajú všetky nečistoty.
  • Dočistenie - prípravkom v gélovej forme.
  • Tonizácia - vyrovná pH a posilní ochrannú bariéru pleti.