Peeling
Existujú dve skupiny ľudí.
Jedna peeling nenávidí, tá druhá ho miluje.
Do ktorej patríte vy?
Názory na pravidelné používanie peelingov sa rôznia. Niekto neodporúča aplikovať peeling na aknóznu či príliš suchú pokožku. Z časti môžem súhlasiť, keďže nie každý peeling je vhodný na všetky typy pleti. Zároveň som ale presvedčená, že existuje aj šetrný spôsob exfoliácie pleti.
Na čo peeling slúži?
Presne na to, aby pleť vyčistil pleť a to až tak, že ju zbaví odumretých častí. Naša pokožka sa pravidelne obnovuje a peeling je ten najlepší spôsob, ako ju vieme dokonale povrchovo vyčistiť aj doma. Okrem toho, že čistí pleť, z ktorej odstraňuje šupinky, zjednocuje tón pleti, redukuje póry, tvorbu mazu a vyhladzuje. A čo s pleťou, na ktorej je vidieť šupinky najmä po nanesení make-upu? Sama veľmi dobre viem, že práve peelingu vás ich zbaví takmer okamžite!
Na domáce použitie je vhodný peeling mechanický, chemický a enzymatický. Všetky druhy sa aplikujú na čistú pokožku.
Mechanický peeling
Už podľa názvu vyplýva, že pleť sa bude čistiť mechanicky. Tento druh peelingu obsahuje rôzne abrazívne zložky (drobné guľôčky), ktorými „odierame“ pokožku. Aby sme pokožke neublížili je nevyhnutné jeho výber zvoliť správne. Mastná a zmiešaná pleť znesie aj väčšie čiastočky. Na normálnu pleť odporúčam vyhľadať peeling s obsahom cukru či jojoby. Suchá a citlivá pleť by sa mala mechanickému peelingu oblúkom vyhýbať.
POUŽITIE
Existuje viac druhov mechanických peelingov, niektoré sa nechávajú pár minút pôsobiť, s inými sa pracuje okamžite. Samotný proces ošetrenia pleti je zväčša rovnaký. Ideálne je pred mechanickým čistením pokožku navlhčiť vodou, ďaka tomu sa budú prsty kĺzať po tvári a pleť nebudeme zbytočne dráždiť. Jemnými krúživými pohybmi, 3. a 4. prstom na oboch rukách prechádzame smerom od brady nahor dovtedy, kým nepremasírujete celú tvár. Môžete zopakovať 3x, po masáži peeling zotrite alebo si pleť umyte pod tečúcou vodou. Tvár musí zostať úplne čistá, bez zvyškov kozmetiky!
Enzymatický peeling
Jeden z najjemnejších, čo sa týka exfoliácie. Obsahuje prírodné zložky, zväčša ide o ovocné enzýmy, ktoré šetrne zbavujú pleť odumretých buniek. Proces je úplne iný, ako pri mechanickom peelingu. V tomto prípade enzýmy pôsobia tak, že rozpúšťajú odumreté bunky, preto je vhodný aj na citlivejšiu či aknóznu pleť.
Chemický peeling
Pôsobí podobne ako enzymatický peeling, pričom rozlišujeme tri skupiny – AHA, BHA a PHA. V skratke ich môžeme rozdeliť podľa typu pleti.
AHA – mastná, zmiešaná, aknózna a normálna pleť
BHA – mastná, zmiešaná a aknózna pleť
PHA – suchá a citlivá pleť
POUŽITIE
Tieto dva druhy peelingu neobsahujú žiadne abrazívne zložky a vyzerajú skôr ako emulzia. Na pleti sa necháva pôsobiť pár minút, počas toho však dokáže spraviť s pleťou naozajstné zázraky. Nanáša sa ako krém, ale pozor na očné okolie, ktoré sa vynecháva. Následne zvyšky peelingu jednoducho zotriete alebo si pleť umyjete pod tečúcou vodou.
Ako často peeling používať?
Ideálne pravidelne! Mastná, zmiešaná aknózna a normálna pleť si môže dovoliť aj 2x za týždeň, suchá a citlivá maximálne 1x do týždňa. Ak máte pocit sivej pleti bez života, siahnite po peelingu, ale dajte pozor na to, aby ste vybrali ten správny!