Vitaminy

Rovnako ako naše telo, tak aj naša pleť potrebuje vitamíny.
Veľké množstvo vitamínov prijímame v potrave, ak je strava pestrá a vyvážená.
Ideálne však je, používať aj kozmetiku, s obsahom vitamínov D, E, K, A,
ktoré patria medzi najznámejšie antioxidanty chrániace pokožku pred
nepriaznivými vplyvmi a tým odbúravajú oxidáciu.

Ktoré vitamíny treba vyhľadávať a na čo vlastne slúžia? Poďme si ich predstaviť!

Vitamín A alebo RETINOL

Reguluje a obnovuje rast tkaniva na poškodenom mieste a napomáha udržať vlhkosť pleti. Jeho nedostatok spôsobuje vysychanie pokožky, stratu pružnosti či svrbenie.

Je preukázateľné, že vitamín A v čistej podobe je účinným pomocníkom v boji s vráskami. Ak vás zdobia tieto ryhy, naordinujte si práve vitamín A, ktorý tiež zabezpečí potrebnú prevenciu a spomalí proces starnutia pleti. Retinol urýchľuje regeneráciu buniek, stimuluje tvorbu kolagénu a veľmi priaznivo pôsobí proti akné.

Vitamín B3 alebo NIACINAMID a NIACÍN

Pomáha hydratovať pleť a podporuje tvorbu ochrannej vrstvy na pokožke, ktorá zároveň ochraňuje pleť pred vonkajšími faktormi!

Niacinamid má protizápalové účinky a práve preto je vhodný aj na liečbu akné. Pokožku rozjasňuje a zjednocuje jej tón, rovnako je vhodný pre ľudí trpiacich hyperpigmentáciou.

Vitamín B5 alebo D-PANTHENOL

Urýchľuje regeneráciu zrelej pokožky a zrýchľuje metabolizmus buniek. Tento vitamín je ideálnym pomocníkom pre suchú a šupinatú pleť. Redukuje začervenanie a podporuje hojenie pleti. Pokožka na ktorú sa d-panthenol aplikuje býva častokrát jemnejšia. Okrem toho je skvelým pomocníkom na spálenú pleť.Vitamín C alebo ASKORBYL

Neutralizuje voľné radikály, ktoré sú nestabilné a vďaka tomu chráni pleť pred poškodením, napomáha zvýšiť produkciu kolagénu. Vitamín C prejasňuje pleť a je skvelým pomocníkom pri liečbe pigmentových škvŕn a jaziev, ktoré vznikli napríklad po akné. Samotné akné pomáha tiež liečiť.

Ak aj vám akné zanechalo „pamiatku“ v podobe škvŕn či jaziev, dopĺňajte vitamín C zvnútra ale nezabudnite ho aplikovať aj na pokožku!

Vitamín E alebo TOKOFEROL

Pokožku chráni pred voľnými radikálmi a nazýva sa aj vitamín krásy. Čiastočne chráni pokožku pred slnečným žiarením a blokuje ultrafialové lúče. Pozor, nemýľte si ho s ochranným faktorom! Môže sa použiť ako podklad pod opaľovací krém, aby sme pleť ochránili ešte lepšie.

Bioaktívne látky vitamínu E obnovujú kožné bunky zvnútra a zabezpečujú potrebnú hydratáciu, čo priaznivo pôsobí na čo najdlhšie udržanie mladistvej pleti.Vitamín K alebo MENADIÓN

Pomáha pri hojení rán a jaziev, vďaka nemu sa správne zráža krv. Pokiaľ ide o pleť, vitamín K redukuje akékoľvek tmavé zafarbenie. Poradí si s tmavými kruhmi pod očami a taktiež zabraňuje praskaniu cievok, čo je veľmi častým javom citlivej pleti.

Kde ich hľadať?

Vitamíny s vyššou koncentráciu nájdete v rámci kozmetiky v rôznych pleťových olejoch. Pozor ale na to, aby boli lisované za studena! Druhou možnosťou sú séra, ktoré veľmi priaznivo vplývajú na pleť. Nezabúdajte na to, že aj v tomto prípade nemôžete očakávať zázraky na počkanie. Pravidelnosť je to, čo vám môže priniesť vytúžené výsledky!