Chyby naše najčastejšie

ROBÍTE ICH AJ VY? ZBOHOM CHYBY NAJČASTEJŠIE.
Určite ste sa s tým stretli aj vy. Celý život niečo robíte, no nikdy vám nenapadlo, že to môžete robiť zle.
Niekedy jednoducho žijeme v presvedčení, že takto je to v poriadku, no opak je pravdou.
V rámci starostlivosti o pleť a celkovo kozmetiky som iná nebola ani ja.
Dôvod bol jednoduchý. O kozmetike som nevedela absolútne nič!

TYP PLETI? ČO TO JE?!

Jednou z najčastejších a najzávažnejších chýb je, že nepoznáme svoj typ pleti...

Typy pleti sa charakterizujú pomocou viacerých faktorov. Ako prvé sa sleduje jej premastenie (výskyt pórov). Nezabudnite, že tento krok je alfou a omegou v každodennej skincare rutine. Ak neviete akú pleť máte, ťažko si kúpite vhodnú kozmetiku.

Z dlhodobého hľadiska vám nesprávna kozmetika môže prinieť viacero nepríjemných problémov - akné, citlivosť, aj dehydratáciu. Dajte si pozor už v tomto kroku, v prípade, že si sama neviete určiť typ pleti, nechajte si poradiť v kozmetickom salóne.

POMOOOOC MÁM AKNÉ A ŠUPINKY!

Jednoznačná odpoveď na to, čo akné skutočne spôsobuje, neexistuje. Dôvodov môže byť hneď niekoľko. Veľa som sa stretla s tým, že ľudia so šupinatou pleťou žjú v presvedčení, že majú suchú pleť. Činnosť mazových žliaz pri suchej pleti je veľmi slabá.

To znamená, že zľazy nevytvárajú dostatočnú produkciu mazu a to spôsobuje suchosť, pokožka je tenká a takmern na nej nevidieť póry. Šupinky na aknóznej pleti sú väčšinou výsledkom agresívnej kozmetiky a nesprávnej starostlivosti.

Nesiahajte zbytočne po kozmetike obsahujúcej vysoký obsah alkoholu, ktorá akné môže „liečiť“ naozaj len v úvodzovkách. Hoci sú prvé dojmy po použití takýchto prípravkov naozaj dobré, po pár dňoch/týždňochsa k akné môže pridať šupinatosť a citlivosť. Aj tu platí, že „trpezlivosť ruže prináša“.

Doprajte liečbe čas a nečakajte zázraky na počkanie. Nájdite si kozmetiku, ktorá bude akné skutočne liečiť a to tak, že vašu pleť nezaťaží a nevysuší, ale naopak, dokáže ju vyvážiť. Je to naozaj easy.

MASTNÁ PLEŤ (NE)POTREBUJE KRÉM!

V kútiku duše verím, že s týmto názorom sa už nikdy nestretnem! Maz je ochranný štít našej pokožky, ktorý ju chráni pred vonkajšími vplyvmi. Pleti nedodá žiadnu výživu ani hydratáciu. A netreba zabúdať na to, že aj mastnú pleť hydratovať naozaj potrebuje!

Vhodný krém či olej dodá pokožke potrebné živiny, udrží maz pod kontrolou a póry sa budú upchávať menej. Mastná, zmiešaná, aknózna, suchá... jednoducho, akákoľvek pleť potrebuje hydratáciu v podobe krémov, olejov či sér!

POTREBUJE MOJA PLEŤ PEELING?

Najčastejší dôvod nepoužívania peelingu sú obavy, či si tá, ktorá pleť môže tento zázrak dovoliť. Našťastie žijeme v dobe, kedy sa pre každého niečo nájde. Peeling, ktorý môžeme robiť doma je buď mechanický, enzymatický či chemický. Poznáte svoj typ pleti? V tom prípade bude vhodný výber naozaj jednoduchý.

Ak patríte do skupiny ľudí, ktorí majú akné, príliš suchú či senzitívnu pleť, pomôžu vám enzýmy, ktoré pôsobia ako „žrúti“ na odumreté bunky. Takýto peeling je veľmi účinný aj keď sa to možno nezdá. Celú prácu spraví za vás a na pleť pôsobí maximálne šetrne. Poobzerať sa môžete aj po chemických peelingoch. Kyseliny AHA, BHA či PHA, ktoré chemický peeling obsahuje, majú podobnú funkciu ako spomínané enzýmy.

Mastná pleť bez akné alebo iných kožných problémov, takisto aj normálna či zmiešaná si môže dovoliť mechanický peeling s vhodnými abrazívnymi zložkami. Výber peelingu je individuálnou záležitosťou, ktorá závisí aj od citlivosti pleti.

Peeling odstraňuje odumreté kožné bunky, čím sa zredukuje aj tvorba pórov (póry = maz + odumreté kožné bunky). Veľmi účinné sú nočné séra, ktoré pôsobia počas noci, kedy o tom ani neviete. Robte si peeling pravidelne! Okrem toho, že z pleti odstraňuje všetko, čo na nej nemá byť, bude rozjasnená. Vďaka peelingu dokážu prejsť všetky výživné látky hlbšie do pokožky aj z ostatných kozmetických výrobkov a to zvýši ich účinky.

KÚPILA SOM SI KRÉM S PEKNÝM OBALOM A HODÍ SA MI DO KÚPEĽNE

Nebudem sa tváriť, že ja som bola iná. :) Našťastie BOLA! Nikdy nekupujte kozmetiku podľa toho či sa vám páči ružová farba obalu, alebo krásna kokosová vôňa, ktorá je doslova na zjedenie.

Sledujte a čítajte! To, na aký typ pleti je daný výrobok určený a čo sa ukrýva pod jeho dokonalým obalom. Je to viac ako dôležité! Ak budete používať niečo, čo na vašu pleť nepatrí, niekde sa to skôr či neskôr odrazí.

Rada na záver? Zoznámte sa so svojou pleťou a všímajte si akékoľvek zmeny! Ak vás mesiace/roky trápi jeden a ten istý problém, asi bude niekde chyba a chce to zmenu. Nepozerajte na to, čo používa kamoška, pretože jej pleť môže byť úplný opak tej vašej. Nastavte si svoju skincare tak, aby ste neskôr nemuseli „hasiť“ zbytočné problémy, ktoré môžu nastať z chýb, o ktorých ste možno netušili.