Jazvy po akné

Jazvy sú vo všeobecnosti veľkým nepriateľom našej pokožky.
Narušená štruktúra pokožky nielen, že nevyzerá najlepšie, uberá aj na sebavedomí.
Vznik takýchto jaziev je pritom úplne jednoduchý a tak trocha nenápadný.

V prípade, že akné prenikne hlboko do pokožky, vznikajú jazvy. Druhou a veľmi častou príčinou je vytláčanie komedónov. Patríte aj vy do tejto „vytláčacej" skupiny? Už asi viete, ako to chodí. Z malého pupienka sa vám spravila veľká a dokonca červená guľa! To, čo bolo viditeľné na povrchu, ste podráždili nesprávnou technikou, alebo príliš skorým vytláčaním a komedón ste si zatlačili hlbšie do pokožky. Týmto spôsobom si môžete poškodiť aj drobné cievy a tkanivo. Nechajte tieto úkony radšej na odborníkov a ak potrebujete hĺbkovo vyčistiť pleť, zverte sa do rúk profesionálovi.

Typy jaziev po akné
  • „ICE PICK" - drobné jamky, ktoré sa tvoria v mieste ranky
  • HYPERTROFICKÉ - opak ice pick, koža na mieste rany zhrubne a je vyvýšená
  • KELOIDNÉ - tvoria sa akoby z hypertrofických, vyzerajú, že stále rastú a rozširujú sa ďalej, pretože prerastajú do tkaniva.

Ako bojovať s jazvami?

Jaziev sa zbavuje veľmi ťažko, pretože JAZVA = narušená štruktúra našej pokožky. Na domáce použitie môže pomôcť (najmä pri čerstvých jazvách) ampula s vitamínom C, šípkový olej, nočné séra s kyselinami alebo retinol. Avšak, pokiaľ máte staršie jazvy, ktoré ste si doteraz nevšímali, nečakajte zázraky. Pomoc hľadajte napríklad v dermatologických klinikách, či v kozmetických salónoch, kde vám môžu jazvy zredukovať chemickým peelingom, laserom, IPL svetlom. Počítajte ale s tým, že siahnete hlbšie do peňaženky. Rovnako myslite na to, že nič čo na pleť dáme, nám nepomôže z večera do rána. Chce to dávku trpezlivosti a hlavne pravidelnosť!

Rada na záver?


Myslite na prevenciu! To je to najúčinnejšie, čo vám pomôže. Predchádzajte vzniku jaziev a nevytláčajte si komedóny. Akné riešte skôr, ako bude neskoro! Navštívte lekára, ktorý zistí jeho príčinu, správne si nastavte starostlivosť, vyberte vhodnú kozmetiku a chýbať by nemala ani zvýšená hygiena.