Mastná pleť

Majiteľky mastnej pleti veľmi dobre vedia, aké starosti vie narobiť. Neustále upchávajúce
sa póry, čierne bodky, lesknúca sa pleť (najmä čelo)... Prečo to tak je?
Jednoducho povedané - vaše mazové žľazy produkujú viac mazu, ako by mali.

Nie jeden krát som sa stretla s názorom, že tento typ pleti treba vysušovať. Uznávam, znie to logicky. Popravde som si myslela to isté. Je tomu ale naozaj tak?

Tvoriaci sa maz má ochrannú funkciu pred vonkajšími vplyvmi. Pomáha udržiavať pokožku pružnú a tým bráni jej starnutiu. Na druhej strane príliš veľa mazu spôsobuje upchávanie pórov, akné a nečistú pleť. Môže to mať za následok:

  • Dedičnosť
  • Hormonálne zmeny (pubertálne obdobie, tehotenstvo)
  • Stres
  • Strava
  • Zdravotné problémy
  • Nevhodná starostlivosť
  • Vonkajšie vplyvy

Ako sa starať o mastnú pleť?

Ak aj vy patríte do skupiny ľudí, ktorá žije v presvedčení, že mastnú pleť treba vysušovať, nepoteším vás. Súhlasím, že kožný maz treba regulovať a držať pod kontrolou, ale pozor! Vôbec to nie je to isté ako VYSUŠOVAŤ! Ak ste niekedy používali, alebo používate kozmetiku s obsahom alkoholu mali by ste vedieť, že alkohol, ktorý sa v nej nachádza pôosobí na pleť agresívne. A keď píšem agresívne, tak to myslím doslova. Pleť zbavuje kompletnéhé mazu a tým ju príliš vysušuje.

Viete, čo sa stane? Mazové žľazy pocítia nepríjemné sucho. Pokiaľ to budete robiť neustále dookola dostanete sa do začarovaného kruhu. Nielen, že sa póry budú neustále upchávať, vznikať môžu zápalové procesy – akné. Okrem toho všetkého sa s najväčšou pravdepodobnosťou „dožijete“ šupín a pleť môže príliš scitlivieť. Vylúčte všetku kozmetiku, ktorá obsahuje alkohol, parfumy, rôzne zložky, ktoré len naoko pôsobia dobre na pleť, no pri dlhodobom používaní vám viac uškodia, ako pomôžu. Siahnite po niečom hydratačnom, čo pleť vyživí aj do hĺbky! A teraz pekne postupne. Prvým dôležitým krokom je nájsť kozmetiku, ktorá pôsobí šetrne k vašej pleti a nezaťažuje ju. Pri mastnej aj zmiešanej pleti vyberajte iba takú, ktorá neupcháva póry. Označuje sa ako NEKOMEDOGENNÁ.

Večerná rutina!

Do každodennej starostlivosti o pleť patrí aj odličovanie, ideálne dvojkrokové. V prvom kroku používajte oleje – nekomedogenné alebo mlieka s obsahom tukov. Vďaka tomu odstránite všetky nečistoty, ktoré sa na pleť dostali. Tuky ich najlepšie rozpustia a vy už ich len jemne zotriete alebo zmyjete. V druhom kroku používajte šetrné gély alebo emulzie, ktoré pleť dočistia, zregulujú maz a zatvoria póry. Ako posledné použitie tonikum, ktoré vyrovná pH, čo zabezpečí správnu funkciu buniek.

Dôležitá ochrana!

Denný a nočný krém je najlepšou formou hydratácie. Chcete svojej pleti dopriať len to najlepšie? Používajte hydratačný denný krém + SPF. V zloženiach hľadajte napríklad levanduľu, jojobu, lopúch, argán, čajovník, púpalku, kyselinu mliečnu, rozmarín či muškát. Nočné krémy môžete obohatiť o oleje, ale len tie, ktoré sú lisované za studena a predovšetkým nekomedogenné. Vôbec sa ich nemusíte báť! V spojitosti s vodou vedia zvláčniť a hydratovať pokožku a to tak, že v pleti uzamknú vlhkosť. V neposlednom rade môžete s krémom kombinovať rôzne séra, ktoré zabezpečujú vysoký výsledný efekt. Pri vrstvení použite najskôr sérum, potom krém a na záver olej.

Exfoliácia!

Peeling áno alebo nie? V prípade zápalových procesov voľte enzymatický či chemický. Tieto dva druhy peelingov za pomoci enzýmov alebo kyselín, rozpustia všetky odumreté bunky a nečistoty. Ak máte „len“ mastnú, pórovitú pleť, nemusíte sa báť ani mechanických peelingov s rôznymi abrazívnymi zložkami (guličkami, zrniečkami) ako je napríklad cukor alebo jojoba. Peeling používajte maximálne 2x do týždňa. Exfoliácia je dôležitou súčasťou skincare rutiny, keďže vďaka nej odstraňujete zhluk mazu a odumretých buniek, ktoré zapríčiňujú upchávanie pórov a vznik bielych či čiernych bodiek.

Ranná očista!

Viete, prečo je dôležité ranné čistenie pleti? Počas noci, rovnako ako aj počas dňa sa na pleti vytvára maz, ktorý je nutné každé ráno zmyť. Na pleť sa rovnako dostávajú aj baktérie z vankúša a do tretice netreba zabudnúť ani na to, že ste si večer dali krém či olej. Ranným čistením pripravíte pleť na nový deň. Osvojte si týchto pár krokov, nájdite si vhodnú a neagresívnu kozmetiku a uvidíte, že aj život s mastnou pleťou môže byť oveľa jednoduchší.