Odličovanie
Myslíte, že odlíčiť sa nie je žiadna veda?
Máte pravdu, nie je. Otázkou však je, či to robíte správne.
Dôležitý je nielen vhodný výber odličovacieho výrobku na váš typ pleti,
ale aj technika, ktorou sú šetrné a veľmi jemné ťahy.
Správne zvolená kozmetika je skutočne alfou a omegou. Apelujem na to v každej oblasti (krémy, masky, oleje...) Naozaj je podstatné vedieť, čo našej pleti vyhovuje a dať jej presne to, čo si žiada.
Na trhu je veľmi veľa značiek s rôznymi druhmi odličovacích mliečok, micelárnych vôd, pleťových vôd, mydiel či gélov. Chápem, že je náročné vybrať si správne.
Kedysi som sa odličovala vlhčenými obrúskami a „šúchala“ si pleť až tak, že som ju večne mala červenú. Nikdy mi to však neprišlo čudné a iný spôsob som nehľadala. Kto vie, asi som si myslela, že to tak má byť. Som rada, že som sa spamätala včas a naučila sa, čo a ako sa používa.
Vlhčené odličovacie obrúsky dnes u mňa určite nenájdete. Každý večer si čistím pleť olejovým Cleanserom. Akékoľvek tuky nečistoty a makeup totiž rozpustia najlepšie. Práve tým nám uľahčia každodennú skincare rutinu. Jediné, na čo si treba dať pozor je zloženie. Aknózna pleť nie je veľká kamarátka s čistým kokosovým olejom, takže ak je vaša pleť mastná alebo zmiešaná, tomuto oleju sa vyhnite a hľadajte iné alternatívy. Viac o tejto téme nájdete v článku OLEJE.
Po odlíčení Cleanserom, aplikujem na vatový tampón tonizačnú vodu. Jej úlohou je vyrovnať pH našej pokožky. Správna hodnota pH je jej ochranným štítom.
Aký je postup odlíčenia?
V prvom kroku sa vždy odličujú oči a pery. Dôvod je jednoduchý. Ak by ste si tieto časti tváre nechali nakoniec, zašpiníte si už vyčistené oblasti tváre. Oči sa odličujú veľmi šetrne! Očné okolie nenaťahujeme a ani „nežmolíme“. Pokiaľ máme výrazný alebo vodeodolný make-up, najskôr si nanesieme na hubku alebo tampón odličovač, ktorý priložíme na oči a necháme chvíľu pôsobiť. Ako som už spomínala, oleje, ktoré sa nachádzajú v mliekach, emulziách či mydlách pôsobia na pokožke tak účinne, že všetky nečistoty vrátane make-upu začnú rozpúšťať. Uľahčia prácu a šetria našu pleť.
Veľmi jemne odličujeme najskôr horné viečko. Ťahy robíme v smere rastu mihalníc, ako keby sme ich chceli vytrhnúť (prosím neberte to doslova a pracujte veľmi jemne). Pokiaľ máme horné viečka čisté, prejdeme na spodné. Zotierajú sa z vonkajšieho kútika oka ku vnútornému aby sa nám netvorili vrásky. Opakujeme dovtedy, pokiaľ nie sú oči čisté.
Následne môžeme prejsť na pokožku tváre. Pokiaľ používate gély, mlieka či mydlá, zľahka nimi môžete celú pleť premasírovať. Začíname na krku, pretože aj na ten aplikujeme make-up či púder a rovnako sa na ňom usádzajú nečistoty počas celého dňa. Masírujeme celými dlaňami a postupne prechádzame na bradu. Oblasť okolo pier prechádzame tretím a štvrtým prstom. Líca opäť celými dlaňami, kde robíme pomyselný trojuholník smerom od brady hore pod oči a po periférnych častiach tváre dole. Nosoperovú ryhu a nos prechádzame opäť tretím a štvrtým prstom. Čelo celými dlaňami.
Po premasírovaní treba všetky nečistoty zotrieť. Spôsobov je niekoľko. Pleť môžeme umyť pod tečúcou vlažnou – studenou vodou alebo nečistoty zotrieme tampónom či kozmetickými hubkami.
Hubkami a tampónmi zotierame nečistoty od krku smerom hore k brade. Na brade začíname v strede a ťaháme smerom k vonkajším častiam tváre. Postupujeme vyššie k nosu a ťaháme na lícne kosti. Ďalej pokračujeme na nose a končíme na čele. Ako posledný ťah si prejdeme od čela smerom dole po periférnych častiach tváre, kde sme si všetky nečistoty „nazhŕňali.“
Všetky ťahy, ktoré na pleti robíme či už pri odličovaní, nanášaní krému alebo iných kozmetických výrobkov, robíme od krku smerom nahor. Gravitácia nám ťahá pokožku smerom nadol a práve preto jej pomôžeme účinným protipohybom.
Prikladám link na video o odličovaní, ktoré mám na instagrame.
Odličovanie - Video