Vrásky

Často počúvam od známych: "Mirka pozri, aká som už stará, aké mám strašne vrásky!"
Mať vrásky je normálne a hlavne po 25. veku života. Buďte bez obáv a stresu!
Sú prirodzenou súčasťou nášho života a s pribúdajúcim vekom sa na našej tvári objavujú čoraz častejšie.
Za ich vznikom treba hľadať nielen genetiku, životosprávu, stres, nedostatok spánku, hormonálne zmeny ale aj vonkajšie a vnútorné vplyvy.

Zoznámte sa vráskami:

  • Mimické vrásky - vznikajú opotrebovaním mimických svalov, sú dlhšie a hlbšie
  • Starnúce vrásky - sú merítkom starnutia kože, bývajú povrchové a drobné

Či chceme či nie, po 25. roku života sa z našej pleti postupne vytráca pružnosť a o slovo sa hlásia prvé vrásky (niekedy je to aj skôr). Ich vznik môžeme rovnako pripisovať úbytku kolagénu a elastínu ale aj postupnému znižovaniu vody v pokožke, ktorá sa začína stenšovať. Boj s časom vyhrať asi nedokážete, prevenciou a dostatočnou starostlivosťou však môžete spomaliť proces starnutia pokožky. Ako na to?

Zlozvyky

Vyhnite sa zlozvykom. Medzi prvý a najčastejší patrí zlé odličovanie a naťahovanie pokožky do všetkých možných strán. Na pokožke treba pracovať veľmi jemne! V žiadnom prípade ju nešúchajte a nedrhnite. Obzvlášť si dávajte pozor na oblasť očného okolia. Pokožka tohto miesta má najtenšiu štruktúru a tak je na tvorbu vrások najviac náchylná.

Chráňte sa!

Leto nezadržateľne klope na dvere. Pokiaľ ste rovnaký milovník slnka ako ja a neviete sa dočkať, kedy konečne začnete „chytať“ bronz, myslite na ochranu. So slnkom to nepreháňajte a za každých okolností používajte krémy s faktorom. Áno, aj pod make-up! Príliš časté slnenie spôsobuje ochabnutosť pokožky neustálym vysušovaním, čo je živná pôda pre všetky vrásky. Okrem toho, že SPF je počas leta a slnečných dní nutnosť, je dobre zvyknúť si na jeho celoročné používanie. Slnko predsa svieti celý rok!

Nezdvíhať

Ďalším dôvodom vzniku vrások je mimika. Všimnite si vaše čelo pri líčení. Veľmi veľa z nás ho zdvíha, keďže máme pocit, že iba tak sa dokážeme krajšie nalíčiť. Niet sa čomu čudovať, ak vás okrem krásneho make-upu zdobí aj hlboká a dlhá mimická vráska cez celé čelo.

Zbohom cigarety

Všimli ste si niekedy pokožku fajčiarok? Ani tento zlozvyk našej pleti neprospieva, nakoľko pokožku vysušuje. Dbajte na pitný režim, pretože to, čo telu dávame zvnútra, to sa objavuje aj na povrchu. Prejavom nedostatku tekutín (čistá voda) je vysušená pleť, ktorá starne oveľa rýchlejšie.

Krémujte

Kedy začať s prevenciou? Čím skôr sa začneme o pleť poriadne starať, tým lepšie. Krémujte sa a ešte raz krémujte! Ráno aj večer! Nebojte sa krémy vymeniť za oleje či séra. Ak váhate, po ktorom siahnuť oleji siahnuť, tak odporúčam napríklad šípkový, ktorý vďaka vysokému obsahu vitamínu C stimuluje tvorbu kolagénu a vďaka tomu bojuje proti vráskam.

Peelingujte

Robte si peeling! Zjednocuje pokožku, odľahčuje ju od odumretých častí a vďaka odstráneniu najvrchnejšej časti pokožky, dokážeme hlbšie do pleti dostať výživné zložky z rôznych masiek, olejov, krémov či sér.

Pomôžte si vitamínmi

Medzi výživné zložky patria najmä vitamín A, ktorý stimuluje tvorbu kolagénu, vitamín C viaže kolagén a spevňuje pokožku, vitamín E spomaľuje starnutie buniek, kolagén zabezpečuje pevnosť a pružnosť pokožky, ovocné AHA kyseliny stimulujú obnovu pokožky, koenzým Q10 pomáha bunkám vytvoriť energiu pre všetky bunkové procesy. A to vôbec nie je málo!

Je len na vás akú kozmetiku si zvolíte. Myslíte však na to, že pleť si všetko pamätá. Ak už vrásky máte, s pomocou krémov ani žiadnej inej kozmetiky sa ich doma tak ľahko nezbavíte nezbavíte. Predchádzajte vzniku ďalších a spomaľte proces starnutia. Stojí to za to!