Typy pleti

Každý z nás má iný typ pleti, to určite viete.
Niekto ju má krásne pružnú, iní zase bez života a šupinatú.
Jedným z najdôležitejších krokov, ako sa dopracovať ku krásnej pleti je
spoznať ju a vybrať si vhodnú starostlivosť.
Možno to znie jednoducho a ako klišé, ale čudovali by ste sa, koľko
ľudí ani len netuší, do ktorej kategórie spadá ich pokožka.

Roky žijú v presvedčení, že ich pleť je suchú, pretože sa na nej tvoria neustále šupinky. S nadšením a radosťou nakupujú všetky kozmetické výrobky s cieľom dať pleti tu správnu výživu, ale opak je pravdou. Nesprávne zvolená kozmetika vie narobiť poriadne starosti. Našli ste sa v týchto slovách? Ak áno, mám pre vás zlú správu. Nielen, že vyhadzujete peniaze do koša, ale pleti dávate zabrať natoľko, že jej ešte viac škodíte. Dokonca ju časom môžete zaťažiť až tak, že veľmi scitlivie.

Máte mastnú, suchú, zmiešanú či normálnu pleť? Poďme sa pozrieť na to, ako jednoducho dokáže určiť typ vašej pleti aj doma pred zrkadlom. Sledovať budete premastenie – výskyt pórov a čiernych bodiek na tvári, ktoré sú spôsobené činnosťou mazových žliaz a ich množstvom v koži.

Suchá pleť

Na pohľad krehká, tenká, bez „života“ a lesku. Zvyčajne má najtenšiu štruktúru a póry sú takmer neviditeľné. Pokiaľ máte suchú pleť môžete cítiť pnutie najčastejšie v zimnom období, alebo po nevhodne zvolenej kozmetike. Ďalším znakom môže byť olupovanie pokožky. Mazové žľazy neprodukujú takmer žiadny maz, ktorý svojim spôsobom prirodzene chráni pleť pred vonkajšími vplyvmi.

Mastná pleť

Alebo aj najviac problematická, presný opak pleti suchej. Neustále bojujete s upchávaním pórov, vyskytujú sa na celej tvári spolu s čiernymi bodkami. O lesku (mastnote) ani etreba hovoriť, je totiž prejavom nadmernej tvorby mazu. Dobrá správa znie, mastná pleť starne najpomalšie.

Zmiešaná pleť

Kombinácia mastnej pleti so suchou, mastná časť sa nachádza v tzv. „T zóne“. Neviete, kde ju hľadať? Pozrite sa na svoju pleť a „nakreslite“ na nej prstom písmeno T cez celú tvár. Vyšlo vám to? Pokiaľ áno viete, že do tejto zóny spadá čelo – nos – brada. Ak máte tieto časti tváre mastné s výskytom viditeľných pórov a periférne časti (líca) suché, vaša pleť je zmiešaná.

Normálna pleť

Ideálna pleť! Na pohľad jej nič nechýba, netrápia ju nedokonalosti. Mazové žľazy pracujú a fungujú presne tak, aby neupchávali póry. Neprodukujú nadmernú tvorbu mazu a rovnako ho vytvárajú dostatok na to, aby pleť nebola suchá. Upchávanie pórov je pri normálnej pleti ojedinelé.

Ďalším typom pleť aknózna, s ktorou sa najčastejšie stretávame v pubertálnom období. V čase, kedy telo prechádza veľkými hormonálnymi zmenami, ktoré sa žiaľ odzrkadľujú aj na kvalite pleti. Inak tomu nie je ani počas tehotenstva, či v prípade rôznych chorôb. Ak vás trápi akné, odporúčam návštevu lekára, aby zistil príčinu. Na pleť pôsobia nielen vonkajšie vplyvy, ale aj to, čo nášmu telu dávame v podobe potravín a vitamínov. Preto sa snažte konzumovať vyváženú, pestrú stravu a nezabúdajte na PITNÝ REŽIM!